
Информация
Народно Читалище "Светлина - 1861" гр. Шипка е едно от първите в страната, създадено през януари 1861 г. от даскал Христо Караджов. В началото то се помещава в стаята до клепалнята на църквата, а през 1870 г. се премества в новопостроеното класно училище. Само една година по-късно, с постановката „Многострадална Геновева“, се дава начало на изключително плодородна театрална дейност. Залата на класното училище скоро се оказва малка за активната творческа дейност и богатия театрален репертоар на самодейците от Читалище Светлина. Те започват да мечтаят за нова сграда, която да може да посрещне всички творчески нужди. Средствата за строежа на сградата се набират с години чрез доброволни пожертвования в пари, розово масло и др., а в построяването участват на доброволни начала шипченски строители и цялото население.
Новата сграда, завършена през 1934 г., е умалено копие на Народния театър, с невероятна акустика в концертната зала, и нейната сцена осигурява през годините изява на множество театрални постановки и кино прожекции. През 80-те години на 20 век се предприемат мерки за разширение на сградата и модернизация на сцената, но за съжаление през 1989 г. ремонтът е замразен и читалището се премества отново в сградата на класното училище, където се помещава и до днес.
По настоящем, НЧ „Светлина – 1861“ поддържа богата дейност и се старае да пази и предава на бъдещите поколения българските традиции и обичаи. Развиват се успешно краеведски клуб, киноклуб, танцов състав за народни танци, вокална група и детска театрална трупа. Читалището е основен организатор на образователната игра "Да открием богатство" (носител на Регионален грант Виваком 2016), както и на агенция "Млад детектив", която развива съвместно с Регионална библиотека „Захарий Княжески“ Стара Загора и ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" гр. Шипка. В сградата на читалището се помещават библиотека, с над 31 000 тома книги и старопечатни издания, както и Художествена галерия „Христо Песев“, с творби на известни шипченски скулптори и художници.
Една от основните дейности на НЧ „Светлина – 1861“ гр. Шипка през последните години е също и развитието на етнографски комплекс „Чирпанлиева къща“, където се провеждат различни занаятчийски работилници, изложби, беседи, възстановки на традиционни обичаи и фестивала Шипка Фест – Дни на изкуствата и занаятите, който се организира всяка година през месец май. Чирпанлиевата къща притежава богата етнографска сбирка и е паметник на културата от местно значение от 1979 г. През 2018 г. Читалището беше отличено с награда за най-добър бизнес план за социално предприятие на Българския център за нестопанско право и спечели проект към Национален фонд култура за превръщане на Чирпанлиевата къща в средище на културния туризъм в град Шипка.